STERİL MAMA NEDİR?

  Kedilerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili olarak en çok gündeme gelen soru çeşitlerinin bir kısmı, kısırlaştırılmış kedi mamaları ile ilgili olmaktadır. Bu tür mamaların hangi özelliklerde olduğu, niçin kısırlaştırılmış kedilerin bu tür mamaları tüketmeleri gerektiği, kısırlaştırılmış kedi mamasının kedi sağlığı ve beslenmesi açısından önemli gibi konular, bu sorulara zemin oluşturur.

    Peki, genel olarak bu mamaların özellikleri nelerdir? Kısırlaştırılmış kedi mamaları hangi konularda kedilere fayda sağlar? 

     Kısırlaştırılmış kedi maması, yağ oranı olarak normal mamalardan farklıdır. Bu tür mamalara yağ oranı %10civarında iken, normal mamaların yağ oranı %20‘lere çıkmaktadır. Kısırlaştırılmış kedilerin kısırlaştırma operasyonu sonrasında yemek yeme isteklerinin artması, öğünlerin çoğalması ve bir öğünde normalden fazla mama tüketme durumu, kedilerin normal mama ile beslenmeye devam etmesi halinde önemli bir tehlike ortaya çıkarmaktadır. İçeriğin %20’lik kısmı yağ olan normal kedi mamaları, kısırlaştırılmış kedileri kısa sürede şişmanlatacağı için, bu özellikteki kedilerin yağ oranı düşük olan kısırlaştırılmış kedi mamalarından tüketmeleri çok daha sağlıklı olacaktır.

      Kısırlaştırılmış kedi mamasının içeriği besin maddeleri de özenle seçilmektedir. Daha çok hindi ve tavuk etleri üzerinden gidilen seçimlerde, mamanın kolay bir şekilde sindirilmesi ve mamadan maksimum verimliliği alınması amaçlanmaktadır.

 Kedilerin beslenmesi ile ilgili olarak, kesinlikle mama çeşitleri bir tutulmamalıdır. Her mama çeşidinin belli bir amaç için üretildiği unutulmamalıdır. Kedilerin yaşı, kilosu, kısır olup olmaması gibi pek çok etken, hangi tür mama çeşidinin kullanılması gerektiğini belirlemektedir. Kısırlaştırılmış kediler içinde  onlara özel olarak ortaya çıkarılan besinlerin kullanılması gerekmektedir

 

 

                                                                                                                  VET.HEK. AYŞENUR BAHAR 

///---Wp sipariş Kodu ///izleyici
Çerez Kullanımı