PİRE ENFESTASYONLARI (PİRE ALERJİ DERMATİTİ)

 

Pireler nasıl canlılardır?

Pireler küçük ancak gözle görülebilen yaklaşık 1-10 mm uzunluğunda canlılardır. Vücut oranlarına göre müthiş zıplama yeteneğine sahiptirler. 70 cm yukarı, 20 cm yana sıçrayabilirler. Kanatları bulunmamaktadır. Genel olarak pireler tür seçmeden farklı canlılardan kan emebilirler ancak türlere özgü pire çeşitleri vardır ve spesifik olduğu türlerde hızlı ürerler.

Önemli pire türleri nelerdir?

Ctenocephalides canis: Köpek piresi denir.

Ctenocephalides felis: Kedi piresi denir.Diğer pire türlerine göre daha sık görülür ve daha farklı canlılardan kan emebilir.

Pulex irritans: İnsan piresidir.

Xenopsylla cheopis: Fare piresidir. Yersinia pestis (veba) ve fare tifüsunun vektörüdür. Veba orta çağda bir çok insanın ölümüne neden olmuştur.

Klinik bulgular

Genelde hayvan pireleri insanda uzun süre kalmasada allerjik deri reaksiyonlarına neden olabilir.

Hayvanlarda kaşıntı, tüylerde karışıklık, kıl dökülmeleri, kepeklenme, kabarcıklar, kızarıklıklar, sinirlilik , kilo kaybı ve kansızlık gibi bulgular gözlenebilir.

Kronik vakalarda bakteriyel ve mantar hastalıkları gelişebilir.


Tedavi ve korunma

Bulunduğu ortamlarda söylediğimiz gibi pirelerin sadece %5 i hayvanların üzerinde bulunur. Bu yüzden öncelikle hayvanın bulunduğu barınak veya ortamın pire larvalarından temizlenmesi gerekir. Kanepe ve halı altları, duvar dipleri, aralıklı ve nemli yerler iyi şekilde ilaçlanmalıdır. Ortam ilaçlamasında yağ veya su bazlı bileşikler kullanılır.

Sonuç elde edebilmek için ortam ilaçlarını hayvanlarda veya hayvan ilaçları ortamlarda kullanılmamalıdır. 21 gün arayla 2 defa yapılan ilaçlamanın problemi çözmesi beklenir. Enfestasyon hala devam ediyorsa  fare veya başka bir kedi-köpek girişi , ilacın uygun doz, uygulama yüzeyi,uygulama veya hazırlama şeklinde hata yapılmış olabilir. Bu gibi sebeplerden veteriner hekimden uygun yardımın alınması gerekir.

Hayvanlar için toz, banyo, püskürtme,damla gibi ilaç uygulamaları yapılır.

Köpeklerde ilaç emdirilmiş tasmalar korumada sıklıkla tercih edilir

 

                                                                                                          VET.HEK. AYŞENUR BAHAR

///---Wp sipariş Kodu ///izleyici
Çerez Kullanımı