Kedilerde Tırnak Kesimi ve Tırnak Bakımı

Biz insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da tırnak bakımı oldukça önemli bir iştir. Özellikle kedilerde tırnak bakımı çok mühimdir, zira uzayan tırnak uçlarını hergün törpüleme ihtiyacı duyarlar. Bunun için geliştirilen basit ama etkili tırnak törpüleme tahtalarının yanı sıra doğlan yollarla da (ağaç ve benzeri) tırnaklarını törpüleyebilirler. Eğer evde baktığınız kedinize tırnaklarını törpülemesi için bir tahta almadıysanız muhtemelen koltuklarınızın kenarları ve halılarınız yırtık içindedir yada en kısa sürede yırtılacaktır, bizce zaman kaybetmeden bir tırnak törpü tahtası almanızda yarar görüyoruz. Hayvan bakımı üzerine yazdığımız makalelerden bir diğeri olan kedilerde tırnak kesimi, kediler için tırnak bakımı hakkında detaylı bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz.

 

Kedilerde tırnak yapısı nasıldır?

Kedi ve köpeklerde tırnaklar iki tabakadan oluşur ve özel bir yastık içerisinde yer alır. Bu tabakaları kısaca acıklamak gerekirse;

 

1. Cansız olan üst tabaka : Suda erimeyen bir protein olan keratin dokudan oluşmuştur.

 

2.   Canlı olan alt tabakadır : Damar ve sinirlerin yer aldığı canlı dokudan oluşur.

 

Bu durumda özellikle kedilerde eğer tırnak kesme işlemini kendiniz uygulayacaksanız mutlaka ama mutlaka alt tabakaya zarar vermemeye çalışın, zira burada ince kılcal damarlar vardır ve kedinize ciddi zararlar verebilirsiniz.Eğer ne şekilde kesim yapacağınızı bilmiyorsanız mutlaka veteriner hekiminizden yardım alın.

 

Kedilerin tırnakları ne ile kesilir? Pet Tırnak Makası

Bu iş için özel tırnak kesme makineleri var, ama ben bu konuda uzmanım diyorsanız insanların kullandığı tırnak makaslarıda işinizi kolaylıkla görecektir tabi kullanmadan ve kullandıktan sonra güzelce dezenfekte etmek şartı ile. Kedilerde tırnak keserken dış tabakanın yarısın biraz altında dikkatli baktığınızda hafif bi karartı göreceksiniz, bu alan kedinin tırnaklarının sinirlerini oluşturmaktadır ve asla ama asla o alana dokunmamanız gerekir. Eğer bir tırmalama tahtası yoksa ucundan bir miktar kesmenizde bir zarar yoktur.

Tırmalama tahtası ne işe yarar?

Özellikle kediler için kullanılan tırmalama tahtaları kedinizin tırnaklarında bulunan üst tabakayı törpülemesine olanak sağlar bu sayede koltuklarınız, halılarınız parçalanmaktan kurtulacaktır. Bu tahtaya alıştırma işlemi biraz zor gibi görünsede aslında kolaydır. Eğer kediniz tırmalama tahtası yerine hala koltuklarınızda yada halınızda tırnak törpülemeye çalışıyorsa;

1.  En sevdiği oyuncağını tırmalama tahtasına bağlayın.

 

2.   Tırmalama tahtasını oyun alanlarının yakınına yada sürekli geçiş yaptığı alan üzerine koyun mesela evinizin koridoruna,

 

3.     Bazı tırmalama tahtalarında kedi tozu dediğimiz kedilerin hoşuna giden maddelerden kullanılıyor buda etkili bir çözüm olabilir.

 

Tüm bunlara rağmen kediniz hala alışmıyorsa sabırlı olmalı ve onu tahtadan soğutmayacak şekilde sürekli denemelisiniz. Bir süre sonra kendisi bu tahtanın faydasını anlayacak ve sürekli kullanacaktır.

 

Köpeklerde Tırnak bakımı

 

İnsanlar ve hayvanların birçoğunda tırnak bakımı veya tırnak kesimi gereklidir. Köpeklerde de durum farksız değildir, yavru iken tırnak kesimi ve pati bakımı yapmaya başlanırsa köpeğin bu durumu kabullenmesi daha rahat olacaktır.

Köpeklerde veya diğer tırnak bakımı gerektiren canlıların tırnakların orta kısmında canlı dokular


vardır, bu damarlar sinirleri ve tırnak oluşumu gösterirler. Beyaz tırnaklı köpeklerde bu dokuyu görmek ve buna göre tırnak kesmek daha kolaydır, siyah patili ve tırnaklı köpeklerde ise daha zor görülür.

 

Köpeklerde pati ve tırnak bakımı

 

Köpeklerde tırnak bakımı yapmak için özel olarak üretilen tırnak makası vardır, bazen yanlış bir davranışla insanlarda kullanılan tırnak makaslarının da aynı işlemi gördüğü düşünülse de bu yanlış bir düşüncedir. Veteriner uzmanlarda veya pet shop mağazalarında kedi ve köpekler için özel üretilen makasları satın almak daha doğru olacaktır.

 

Köpeklerin tırnakları nasıl kesilir?

İlk defa köpek almış biri için elbette bu durum biraz zor olacaktır. Tırnak nasıl kesilir, nereden itibaren kesilmesi gerek, tırnak kesilirken nelere dikkat edilmelidir vs. tüm bunlar kafa karıştırıcı sorular olmasına rağmen çözümün aslında basit olduğunu söylemek gerekiyor. Köpeklerin tırnakları, ayak parmağının altındaki yumuşak dokuya kadar aynı hizada tutulup kesilir, burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, köpeğin tırnak dokusuna zarar vermemektir, zira köpeğin canı acıdığında ya bir daha tırnak kesilmesine izin vermez veya anlık refleksle saldırıya geçebilir.

 

Köpeklerde tırnak kanaması

 

Olası bir yanlış kesme durumunda köpeğin tırnağı kanayacaktır ve sahibinin buna müdahale etmesi gerekiyor. Bu iş için üretilen preparatlar vardır. Gümüş nitrat içeren preparatların kullanımı en sağlıklısıdır. Veteriner uzmanların bu önerisini dikkate alarak ayağı kanamış köpeğe ilk yardımı uygulamak daha sağlıklı olacaktır.

 

 

Stj.Vet.Hek.Mehmet Koca TEMİZ

///izleyici
Çerez Kullanımı