Kedi Kumu Çeşitleri ve Ozellikleri

Kediler, doğaları gereği temizlik anlayışına sahip olan canlılardır. Onların bu temizlik anlayışı evlerde beslenmesi durumunda da devam etmektedir.  Evde kedi beslenmesinde kedilerin tuvalet ihtiyacının karşılanması için yapılacak tek işlem, bir kum kabı ve kedi kumu çeşitleri içerisinden bir tanesini tercih etmektir.

Geriye kalan işlem ise, bu kum kabının yerini kediye göstermektir. Bahsedildiği üzere doğası gereği temizlik anlayışına sahip olan kediler, tuvalet ihtiyacını gidermek maksadı ile kum kabı olarak tabir edilen bu alanlara gideceklerdir.

Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

Günümüzde çok farklı çeşitlerde kedi kumları bulunmaktadır. Sorulacak kedi kumu nasıl olmalı? Sorusunun karşılığı olarak, farklı cevapların verilmesi mümkündür. Çabuk kirlenmeyen, topaklaşan, sızdırmayan, koku yaymayan, kristal yapıda bulunan gibi onlarca çeşit kedi kumu bulunmaktadır.

Kedi kumu seçiminde, kedi sahiplerinin beklentileri ön plana çıkmaktadır. Kolay temizlik yapmak isteyenler ve etrafa koku yayılmasını engellemek isteyenler, topaklaşan ve aynı zamanda koku özelliği bulunan kumları tercih etmektedir. Bu tip kumlar genel olarak ince taneli oldukları için, kedilerin patileri aracılığı ile bulundukları ortama yayılma risklerini taşımaktadır. Bu olumsuzluğa maruz kalmak istemeyen kedi sahipleri ise, daha iri tanelere sahip kum çeşitlerini tercih etmektedir.

Tercihlerdeki en belirgin özellik, kaba tabiri ile deneme yanılma yönteminin kullanılmasıdır. Bahsedildiği üzere beklentiyi karşılayacak bir kum çeşidi bulunana kadar bu yöntem kullanılmaktadır. Kum seçiminde kedi sağlığı açısından yapılacak değerlendirmede toz içermeyen kumların seçimi önem taşımaktadır.

Kedinin kullanım sonrasında tuvaletini kapatmak maksadı ile yaptığı hareketler, toz zerreciklerinin oluşmasına, bu zerreciklerin hem kedi tarafından teneffüs edilmesine, hem de beslendiği ortama yayılmasına neden olacaktır.

Bu neden ile ince tanecikli toz içeren kumların seçilmesi, kedi sahiplerinin inisiyatiflerine kalmaktadır. 

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Öncelikle kedinizin yatağı ve temiz bir tuvaletin olduğu alanı belirleyin. Kedi tuvaletinizi kuytu ama kolaylıkla ulaşılabilir bir noktaya sabitleyin. Kediler genellikle hareketli yerlerde tuvaletlerinin olmasını tercih etmezler. Eğer evinizde birden fazla kedi varsa ve imkanınız var ise iki tuvalet kullanın.

·         Kedinizin tuvalet kabını 5 cm yükseklikte kedi kumu ile doldurunuz. Not: Aşırıya veya aza kaçmanız sizlere yarardan çok zarar sağlayacaktır.

·         Düzenli olarak kedi kumunda topaklaşan, katı ve pis alanları kedi kumu küreği yardımıyla uzaklaştırarak kabın temiz kalmasını sağlayın.

·         Topaklanmış ve kirlenmiş kumları geri kuma karıştırmak yerine mutlaka çöpe atın.

·         Attığınız kirli kumların yerini temiz kumlarla devamlı değiştirin ve 5 cmyüksekliği sabit tutun.

·         15 günde 1 kedinizin tuvalet kabını tamamen değiştirerek yıkayınız.

Kedi Kumu Tercihi Nasıl Olmalı?

En önemli konumuz olan kedi kumu tercihi konusuna geldik, kedi kumu seçimi yaparken öncelikle kedilerin; tuvaletlerini yaparken ayaklarının altında ince kumun olmasına bayıldıklarını bilmelisiniz. Seçtiğiniz kum ne kadar ince olursa dostunuz o kadar rahat ve konforlu bir şekilde tuvalet ihtiyacını giderecektir.

Ancak bazı kedi türleri örneğin Scottish Fold kedisi kalın taneli kumları tercih eder. Bunun sebebi patisi geniş ve büyük dostlarımızın ince taneli kumlarda rahat edememesidir. Kısaca; tane seçimi yapılırken dostumuzun boyutuna ve fiziksel özelliklerine dikkat etmeliyiz.

Kedi Kumu Tercihi Hakkında 5 Madde;

·         Kedinizin bakımına çok vakit harcayamıyor musunuz? Sizin için önerimiz topaklaşan kumlardır. Topaklaşan kedi kumlarını kullanarak dostunuzun hem idrarını hemde dışkısını kürek yardımıyla kolaylıkla, hızlıca tabilirsiniz. Ancak önerimiz topaklaşan kumları yalnızca yetişkin kedilerde kullanmanız çünkü meraklı yavru kediler topaklanan kumları yalnışlıkla yutabilir ve bu ciddi problemlere yol açabilir.


·        Yavru kediler için en ideal kum kalın taneli veya doğal kumlardır.Kalın taneli, topaklanma derecesi düşük ve tozsuz kumlar yavru kediler için alınabilecek en iyi kumlardandır. Bir diğer yavru kediler için önerdiğimiz kum ise doğal kedi kumudur, bu tercihin sebebi şudur; minik dostunuz yutsa bile bu kumlar doğal olduğu için zehirlenmeyi engellemektedir.

·        Gelelim kristal kedi kumutercihine, kristal kedi kumları hijyen ve kolay temizleme açısından en üst sıradadır ancak içerdiği kanserojen maddeler sebebiyle uzmanlar tarafından kulalnılması pek önerilmemektedir.

·        KUM ÇESITLERI VE OZELLIKLERI 

Kristal Kedi Kumu – Kedi Kumu Tercihi

1.           Eğer sizde doğaldan vazgeçemiyor ve kedimde doğal kum kullansın istiyorsanız tercih çam paleti kumlar olmalı. Bentonit (Doğal Kedi Kumu) kumlara benzer yapısıyla dikkat çeken çam paleti kanserojen ve kimyasal barındırmadığı için kedinizin sağlığını doğrudan olumlu yönde etkileyecektir. Ancak bazı olumsuz yönleride bulunmaktadır bunlar, temizliği zor, sıvı ile temasta dibe çöker ve kediniz sevmeyebilir.


Doğal Çam Paleti Kedi Kumu

1.           Kokulu Kumlar, aslında en çok kullanılan ve tercih edilen kumlar arasında yer almaktadır. Dışkı ile temas halinde güzel koku yayan, kolay temizlenen kumlardır. Ancak güzel koku bizlerin hoşuna gitsede minik dostlarımızın hassas koku sistemlerini bozabilmektedir. Eğer dostunuz zaman zaman farklı yerlerde dışkı yaptığını gözlemlerseniz kokusuz kumları tercih edebilirsiniz.

En İyi Kedi Kumları ve Özellikleri

Evde kedi besleyen bizler için en önemli konulardan biriside kedi kumlarıdır. En iyi kedi kumlarını ve markalarını bu başlığın altında bulabilir , inceleyebilir , satın alabilirsiniz.

Sanicat Kedi Kumu

Sanicat kedi kumları , %100 doğalve bentonittir. Kesinlikle toz içermez , aktif oksijen içerir. Diğer kumlara göre emiş gücü yüksektir ve mükemmel topaklaşma garantisi sunar.

1.           Ekonomik ve kalıcı.

2.           8Topaklaşan ve hafif.

3.           Doğal ve temiz.

4.           Yumuşak ve ferah.

5.           7Kötü kokular için mükemmel kontrol.

6.           Kedi ve sahibi için ideal.

EverClean Kedi Kumu

Ever Clean kedi kumları kedileriçin ekstra güçlü koku bırakmayan, özel kumu sayesinde sıvıyı hapseden , kedi sahipleri tarafından çok tercih edilen kedi kumudur.

İçerdiği özel kristaller sayesinde koku emilimini iki kat daha fazla sağlamakta ve kontrol etmektedir.

1.           Kristalleri içerisinde bulunan karbon parçacıkları kokunun ve sıvının absorbe edilmesini sağlar.

2.           Yoğun idrar kokusu oluşturan kediler için kullanıma en uygun kedi kumudur.

3.           Kum kabında bulunan sıvı ve katı atıkların toplanması her zaman temiz bir görüntü ve koku oluşumunu sağlamaktadır.

4.           Ev içerisinde uzun süre taze koku kalmasını sağlar.

5.           Ever Clean Lavander saf, güvenli ve yüksek kaliteli birinci sınıf hammaddeler kullanılarak hazırlanmış bir üründür.

6.           Ever Clean Lavander % 99 oranında tozsuz ve hipoallerjeniktir.

7.           Ever Clean Lavander kedi kumu diğer kedi kumlarına oranla daha az miktarda atık üretmektedir.

En iyi kedi kumu hangisi belirlemek için önce mevcut şartları değerlendirmemiz lazım. Örneğin kapalı otomatik kedi tuvaleti kullanıyorsanız sizin için koku hapsetmeden daha çok tozlanma faktörü önemlidir. 

Eğer ki kedi kunu hakkında bir bilgi sahibi değilseniz de;

 


Almak istediğiniz kedi kumu için çok araştırma yapmanız gerek yok. Çünkü kumlar arasında aman aman bir fark yok. Genel olarak tavsiye edilen 3-5 kum markasına bakabilirsiniz. Bu popüler kum markalarından yazımda bashettim. Öncelikle 3-5 marka belirleyin daha sonra satın alacağınız yerde bu markalar için yapılan yorumları okuyun. Sonra rahat rahat kararınızı verin. 

///---Wp sipariş Kodu ///izleyici
Çerez Kullanımı