HAYVANLARDA BİTKİSEL TEDAVİ

Bitkisel tedavi, evcil hayvanlarda sağlık sorunlarını çözmek için güvenilir bir yoldur. Evcil hayvanınız; kaşıntı, tüy dökülmesi, apse, enfeksiyon, sindirim sistemi problemleri, solucanlar, su kaybı, ülser, böbrek ve solunum problemleri gibi çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Bu tür sağlık problemleri bitkilerle tedavi edilebilir.

Yaygın Olarak Kullanılan Bitkiler

Bitkiler; antiseptik, rahatlatıcı, ateş düşürücü, detoks etkisi gösteren ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini güçlendirir. Her bitkinin şifa verici özelliklerini öğrenerek evcil hayvanınızın hastalıklarını iyileştirebilirsiniz. Lavanta, reyhan, aloe vera, sarımsak, ısırgan, su yosunu, çay ağacı, meyan kökü, biberiye ve karahindiba yaygın olarak kullanılan bitkilerden bazılarıdır. Reyhanın antiseptik özelliği vardır. Sarımsağın ise hem antiseptik hem de balgam söktürücü özelliği vardır ve evcil hayvanınızda görülen solunum problemlerinin tedavisinde kullanılır. Su yosunu besinler açısından zengindir. Lavantanın rahatlatıcı özelliği vardır. Isırgan ise uyarıcı, kanamayı durdurucu ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Karahindiba böbrek ve karaciğer hastalıklarında etkilidir. Aloe vera, ağrı kesici, ateş düşürücü, antibakteriyel ve antiviral özellikler taşır.

Evcil hayvanlarda yaygın olarak görülen sağlık problemleri için bazı bitkisel tedavi yolları şunlardır:

Kaşıntı: Pire ısırması evcil hayvanlarda görülen kaşıntının başlıca nedenidir. Bazı hayvanların pire ısırmasına alerjisi vardır. Pireleri yok etmek için sarımsak suyu kullanılmaktadır. Evcil hayvanınızı yıkarken aloe vera içeren doğal bir şampuan kullanın. Ayrıca banyo suyuna nane, biberiye veya filiskin de karıştırabilirsiniz. Eğer kaşıntı devam ediyor ve pirelerden kaynaklanmıyorsa, eşit miktarda kedi tırnağı bitkisi, karahindiba ve meyan kökünü karışımını, yaklaşık iki hafta boyunca uygulamanız köpeğinize iyi gelebilir.

Apse: Apse yapan bölgede papatya kullanılması enfeksiyonu önler. Açık apse lavajında nane çayı önerilmektedir. Fakat, apsenin şiddetli olduğu durumlarda veterinere danışmanız daha iyi olacaktır.

Parazitler: Elma sirkesi bazı zararlıları öldürmektedir. Bir miktar zeytinyağına ilave edilen sarı düğün çiçeği ve sarımsak tozu, deride demodektik uyuz görülen bölgeye uygulanır. Demodeks bitlerinin oksijen almasını engellemek için, deri bol miktarda bitkisel yağ ile ovulur.

Ülser: Evcil hayvanınızda ülser varsa, ona her birinden günde iki yudum olmak üzere, ısırgan, kalendula, çayır otu ve kara kafes otu içirebilirsiniz.

Kaygı ve Stres: Evcil hayvanınız kaygı duyuyorsa veya stresliyse, kedi otu, yulaf ve papatya özlerinden oluşan bir karışım ona iyi gelecektir.

Sindirim Sistemi: Bitkiler, evcil hayvanınızın sindirim sistemi problemlerinin tedavisinde de etkili olmaktadır. Evcil hayvanlarda görülen sindirim sistemi problemlerinin çoğu koksidiyal ve tenya gibi bağırsak parazitlerden kaynaklanır. Sedef otu evcil hayvanınızda bağırsak problemleri görülmesini engeller. Karanfil sindirim sistemini arındırarak detoks etkisi gösterir. Deniz pelini, dolaşım ve sindirim sistemi detoksunda yardımcıdır.

Kısacası, bitkisel tedavinin evcil hayvanlar için alternatif bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna varabiliriz. İster kedi ister köpek olsun, evcil hayvanlarınızın hastalıklardan kurtulup sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkündür 

                                                                                                          VET.HEK. AYŞENUR BAHAR

///---Wp sipariş Kodu ///izleyici
Çerez Kullanımı