Mama Kalitesini Etkileyen Faktörler

Mama Kalitesini Etkileyen Faktörler

MAMA KALİTESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

 Mamalar evcil hayvanımızın gelecek dönemlerde ne kadar sağlıklı olacağını ve ne kadar gelişmiş bir vücut yapısına sahip olacağını belirleyen en temel kriterdir. Daha dünyaya gelmeden bile anne karnında, kuluçkada vs. beslenmesi gerçekleşmekte ve yaşamın en önemli ihtiyaçlarından birini karşılamak zorundayızdır. Canlının fenotipini, çevre ve genetik etkilemektedir. Bunların belirleyen faktörlerden biri de beslenmedir. köpeğin ırkına, yaşına, fizyolojik durumuna ve aktivitesine göre günlük besin madde ve enerji ihtiyaçlarının yeterli düzeyde karşılanması sağlık açısından önem taşır.

Hastalığın sebebinden biride  beslenme olabilir. !

ve bunları yine sağlıklı beslenme ile geri alabiliriz.

 

ü  mamanın içerisinde kullanılan hammadde

 

belli hayvansal yağ, pirinç, mısır ve mısır gluteni bulunan mama kullanmaktadır. Hayvansal yağın orijininin belli olması mama seçiminde iyi bir tercih kriteridir. Bazı köpeklerin diyette bulunan fazla karbonhidrata toleransı yüksek olmasına karşın bazılarının toleransı düşüktür. Bununla beraber gluten bir bitkisel protein olup, bu maddeye karşı duyarlılığı bulunan köpeklerin mamalarında bulunmaması gerekmektedir. Böyle durumlarda tahıl kapsamayan mamaların tercihi bir alternatif olarak düşünülebilir. Bununla beraber, sağlık açısından yüksek düzeyde gluten kapsayan tahıllar (arpa, buğday, yulaf, çavdar gibi) yerine gluten miktarı daha düşük pirinç, sorgum, darı, kinoa gibi tahılları içeren mamalar da tercih edilebilir.

diyetteki lifin bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine, bağışıklık fonksiyonu ve bağırsak mikrobiyota profiline, kalori yoğunluğunun azaltılmasına katkıda bulunarak pet populasyonunda görülen diabetes mellitus ve obezite insidansının azaltılmasına önemli katkı sağlayacağını ifade etmektedir. Yapılan çalışmada da anket katılımcılarının %56’sının mamadaki lif miktarına dikkat etmesinin köpek beslenmesinde de diyetteki lifin önem taşımasının bilinmesiyle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. (Goody ve ark.)

 

ü  mama içerisindeki protein, karbonhidrat değeri, yağ oranı vs.

 

Hayvanın yaşına, cinsine, kilosuna göre mama içeriği ayarlanmışlar kullanılmalıdır. 0-12 aylık dönemde beslenmenin en önemli dönemidir. Bu dönemde protein ve vitamin değeri yüksek gıdalar verilmelidir. Bazı eklem problemi olan ırklarda ise kalsiyum, glucosamin ihtiyacı fazla olabilir. Yaşlı canlılarda yine yağ oranı düşük gıdalar verilmelidir. Bunlar dikkate alınmadığı taktirde sağlık problemleri yaşanacaktır.

 

Ø  köpek sahiplerinin mama bileşimindeki yüksek düzeyde tahıl içeriğinin, düşük oranda et oranının, hayvansal yan ürün gibi kalitesiz protein kaynaklarının, katkı, koruyucu ve kimyasal maddelerin kaliteyi düşürdüğünü söyleyebilriz.

 

ü  yem katkı maddeleri

 

Yem katkı maddelerinin bir kısmı doğal ve zararsız olmasına karşın, çoğu sentetik kimyasallardan oluşur ve dikkatli kullanılmazlarsa, hayvanlarda ve hayvansal ürünleri tüketen insanlarda ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

 

 

ü  rendering ürünleri

ü  tanecik boyutu

 

Kuru mamaya yeni alışmaya başlayan, diş ve çene yapısı gelişme döneminde olan yavru kedi ve köpeklerin kolaylıkla yiyebileceği tanecik boyutu olmalıdır. Tanecik boyutunun sindirime yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.  Yavru olan canlıya tanecik boyutunun büyük verilmesi sindirimi zorlaştıracaktır .

 

 

ü  saklama koşulları

ü  nem

ü  sıcaklık

Mama her zaman, güneş almayan kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır ve tadını korumak için paketin ağzını kapalı kalmalıdır.

Özellikle sıcak ülkelerde, mamalarda ciddi ölçüde lezzet ve vitamin kayıpları olmakla beraber genel sağlık için zararlı olan toksik bileşenlere neden olan oksitlenme meydana gelebilir.

ü  skt 

Etiketler: kalite,mama,beslenme
Ekim 08, 2019
Listeye dön
///---Wp sipariş Kodu ///izleyici
Çerez Kullanımı