Köpeklerde Beslenmeye Bağlı Gelişen Rahatsızlıklar

Köpeklerde Beslenmeye Bağlı Gelişen Rahatsızlıklar

Köpekler normalde kendi haline bırakıldığında yiyeceklerini bulup seçerler. Fakat insan kontrolünde yetiştirilen kedi ve köpeklerin gıdalarını seçme şansı yoktur. Bunların beslenme programı insanlar tarafından düzenlenmektedir.

Bu yüzden insanın köpek besleme konusunda yapacağı hatalar hayvanın sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Hayvan sağlığı üzerinde beslenmenin etkisi hiçbir zaman göz ardı edilebilecek bir unsur olmamalıdır. Yanlış, yetersiz veya fazla uygulanan diyetler hayvan sağlığını ve dolayısı ile insan sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Köpeklerin hatalı beslendiğini en iyi şekilde bakıcıları anlar. Dengeli bir şekilde beslenenler; hareketli, dikkatli ve iyi bir reflekse sahip olup, derileri elastiki ve parlaktır. Bu özelliklere sahip olmayanlar beslenme yönünden yeniden kontrol edilmelidir. Köpeklerin fazla kilolu olmaları çoğunlukla diyetteki enerji miktarının fazlalığına, devamlı zayıflamaları ise hastalıklara, paraziter bir enfeksiyona ve yetersiz beslenmeye bağlıdır. Köpeğin dışkısını yaparken ıkınması ve ağrı duyması normal değildir.

Dışkının sert olması diyetin yüksek oranda kül (kemik) içerdiğini göstermektedir. Köpek ve kedi mamalarının son kullanma tarihlerini, açıldıktan sonra ise tadını, renk ve kokusunu sürekli kontrol etmek gerekir.

Canlıya uygulanan diyetin yetersiz veya fazla olması değişik klinik rahatsızlıklarla sonuçlanmaktadır. Bu rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

KUSMA

Köpek kusmaları kendi başına bir mide hastalığı olabileceği gibi, başka bir hastalığında semptomu olabilir. Kusma vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Kusmaya sebep olabilecek birçok etken olmasına rağmen en önemli sebep akut gastritis’ tir

ALL MEAT SENDROMU

Köpeklerde all meat sendromu adı verilen hastalık aşırı et tüketimi ile kendini gösterir. Köpeklere aniden ve normalden fazla olarak et yedirilmesi kalsiyum ve iyot yetersizliğine neden olur. Bu durumda köpeklerin deri yapılarında bozulmalar, cıvık ve kötü kokulu dışkı, iskelet sisteminde bozulmalar görülebilir. 

OBEZİTE

Obezite genelde hareketsiz ve gereğinden fazla besin tüketen köpeklerde görülür. Köpeklerin normal kilolarının yaklaşık %25 oranında daha fazla olması köpeklerde obezite durumunu ortaya çıkarır.

Köpeklerde obezite, köpeğin yaşına, ırkına, tükettiği besinlere, egzersiz durumuna ve sahibinin yaşam düzenine bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. 

KAŞEKSİ

Köpeklerin aşırı zayıflaması ile birlikte derinin altında bulunan yağ tabakasında gözle görülür bir azalma meydana gelir. Kaşeksi hastalığını, köpeğinizin göğüs bölgesinde bulunan kemiklerinin ortaya çıkmaya başlaması ile anlayabilirsiniz.

Köpeklerde kaşeksi hastalığının nedenleri arasında yetersiz beslenme, köpeklere yaptırılan ağır egzersizler, metabolik hastalıklar, ağız ve diş hastalıklarından kaynaklanan iştahsızlık yer alır. 

DİYARE

Normal bir gaita ortalama %70 su içerir, diyare durumunda bu miktar %85’in üzerine çıkar. Akut enteritise oburca bir yeme davranışı nedeniyle köpeklerde sıklıkla rastlanır. Köpeklerde diarenin en genel nedeni aşırı yeme, kirli yemlerin tüketimi veya ani gıda değişiklikleri gibi diyetle ilgili olumsuzluklardır.

VITAMIN EKSİKLİĞİ

Köpeklerde yeterli düzeyde vitamin alınması dokuların ve organların işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için önemlidir. Köpeklerde beslenme düzeni, vitamin ne çok fazla ne de eksik olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Köpeklerde vitamin eksikliği başta alopecia adı verilen ve kalitesiz kılların oluşması olarak adlandırılan hastalığa, pullanma, kepeklenme, egzama gibi deri ve tüy sağlığını etkileyen hastalıklara neden olur.

Etiketler: köpek,köpek hastalıkları,köpek bakımı,
Mart 28, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı