KÖPEKLERDE SONBAHAR HASTALIKLARI

KÖPEKLERDE SONBAHAR HASTALIKLARI

KÖPEKLERDE SONBAHAR HASTALIKLARI

1-Kennel kough

bordetella bronchiseptica köpeklerin önemli bir solunum yolu infeksiyonu olan infeksiyöz trakeabronşitis (ITB) (kennel cough) hastalığının etkeni olarak kabul edilmektedir. Halk arasında hastalık boğmaca adıyla bilinmektedir. Köpek gençlik hastalığı ile birlikte seyrettiği düşünülen bu hastalık, günümüzde ayrı bir hastalık durumu olarak değerlendirilmektedir ve köpeklerin en yaygın solunum yolu sorunlarından biridir.

2-Köpeklerde kanlı ishal

Yaşamı paylaştığımız evcil hayvanlarımız, evcil dostlarımız hayatımızın tam olarak merkezinde yer alır ve tıpkı aile üyeleri gibi onların fiziksel, ruhsal sağlıkları bizim için önemlidir. Bu bakımdan onların hareket ve tutumlarındaki her türlü değişiklik ve olağandışı durumu fark ederiz. Bizim için bu denli değerli olan evcil dostlarımız doğdukları andan, yavruluk dönemlerinden itibaren tıpkı bir çocuk gibi bizlerin kontrolü, gözetimi altındadırlar. Onların aşıları düzenli olarak yaptırılır ve rutin klinik kontrolleri de ihmal edilmez. Zira aynı evi, yaşam alanı paylaştığımız dostumuzun hasta olması, bizim ve diğer aile bireylerine de hastalık bulaştırmalarına ya da bizlerin üzülmesine sebep olur. İşte bu şekilde düşünen ve hareket eden bireylerin hayvanlarında genellikle her hangi bir ciddi sağlık sorunu yaşanmaz, yaşansa da erken dönemde fark edildiği için kısa sürede tedavi edilir. Ancak bunun tam tersi durumlarda çok ciddi hastalıklar ve hatta ölümle sonuçlanan rahatsızlıklar söz konusu olabilmektedir. Bu ciddi rahatsızlıklardan birisi de köpeklerde görülen kanlı ishal vakalarıdır.

3- Köpeklerde iç parazit

Köpeklerde yavruluktan itibaren oldukça sık karşılaşılan problemlerden biri iç parazitler. Köpeklerde çok sayıda farklı iç parazit görülebiliyor ve bu parazitler vücudun farklı bölgelerine yerleşebiliyor. Ülkemizde köpeklerde en sık görülen iç parazitler halk arasında genel olarak bağırsak kurdu ismi ile bilinse de aslında bunlar farklı parazit türleri. Köpeklerde görülebilen iç parazitler; tenyalar, askaritler yani ince bağırsakta bulunan kıl kurtları, kancalı kurtlar, kalın bağırsak kurtları. Bu parazitlerin tümü köpeklerde özellikle de yavru köpeklerde ciddi sorunlara yol açabilme potansiyeline sahip. İç parazitler köpeklerde kansızlık, zehirlenme gibi kimi zaman ölümcül seyredebilen sorunlara yol açabiliyor ve işte tam da bu nedenle köpeklerde iç parazit belirtilerini bilmek büyük önem taşıyor.

4 -Köpeklerde tüy dökümü

 Tüy değiştirme dönemine giren köpeğin günde en az bir defa tüylerin çıkışı yönünde ve ters yönde tel taraklar ya da fırçalarla taranması, dökmekte olduğu kışlık tüylerden daha çabuk kurtulmasını sağlayacaktır. Ayrıca tarama işlemleriyle derinin kan dolaşımı artacak ve yeni çıkacak olan yazlık tüyleri daha sağlıklı şekillenecektir.

- Tüy değiştirme döneminde köpeklerimize takviye olması açısından dışarıdan verebileceğimiz biotin ve çinko preparatları da sürecin daha hızlı ve kısa sürede atlatılmasına yardımcı olacaktır.
- Postunu değiştirme dönemi içerisindeyken dostumuzdaki kaşıntı davranışı onları rahatsız eder ve streslidir. Tel taraklarla yapılan fırçalama işlemi sonrası masaj tarakları ile yapılacak olan tımar işlemleri ile dostumuzu rahatlatmak onu mutlu edecektir.
- Bu dönemde ölü kışlık postun altında kalan deri, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına oldukça yatkın hale gelir. Bu süreçte anti bakteriyel köpek şampuanlarıyla dostumuzu birkaç sefer yıkayarak enfeksiyon riskini ortadan kaldırabiliriz.
- Radikal çözüm olarak köpeğin makine tıraşı yaptırılması fikri kesinlikle doğru değildir. Köpeklerde tüyler onları soğuktan koruduğu gibi, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de korumaktadır. Makine tıraşı sonrasında deri enfeksiyonlara, parazitlere ve ultraviyole ışınlara açık hale gelecek, travma ve yaralanmalarda derinin daha çok zarar görmesine neden olacaktır.

Etiketler: köpek,hastalık,tedavi
Ekim 22, 2019
Listeye dön
///izleyici
Çerez Kullanımı