Köpeklerde Hastalık Belirtileri

Köpeklerde Hastalık Belirtileri

Zaman zaman köpeğimiz bize sinyaller verir. Bunları kimi zaman dikkate alır kimi zaman almayız. Ama bazı önemli durumlarda köpeğimizin bize verdiği işaretleri iyi anlamamız gerekir. Bunları dikkate alarak hareket edersek eğer birçok hastalığın da önüne geçmiş sayılabiliriz. Buna göre; hangi belirti hangi hastalığın işaretidir? İnceleyelim...

 

Ateş : köpeklerde normal vücut ısısı 37.8-39.2  ºC aralığındadır. Eğer elinizde ateş ölçeriniz yoksa burun kuruluğundan gözlerinin donukluğundan ateşinin yüksek olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

 

Kusma : kusma ayda bir ya da nadiren oluyorsa bu fizyolojiktir.Fakat sürekli devam eden bir kusması varsa , kusmada kan veya yabancı cisim varsa mutlaka veteriner hekiminize götürünüz.

 

iştahsızlık : Köpeğiniz kuru mamasını yemediyse mamadan sıkılmış olabilir yaş mama deneyip iştahsız olup olmadığını anlayabilirsiniz. 24 saat süren açlıktan sonra hala alternatif gıdaları reddediyorsa hastalık belirtisi olmaya başlamıştır.

 

ishal : köpeğinizin dışkısı yumuşak, mukuslu veya kanlı geliyorsa hastalık belirtileridir. en kısa zamanda veteriner hekiminize göstermelisiniz.

 

kabızlık: Köpeğinizde sürekli bir dışkılama isteği oluşuyorsa ve ıkındıktan sonra dışkılayamıyorsa hastalık belirtileri arasındadır.

 

Aksama   : Ortada hiçbir sebep yokken köpeğiniz topallamaya başladıysa , yüksek bir yerden düştüyse , travmaya uğradıysa kırık, çıkık gibi ortopedik hastalıklar veya yumuşak doku zedelenmeleri olabilir.

 

Kafa sallama : Köpeğiniz kafasını tek tarafa yatırıyorsa veya iki taraflı sallıyorsa birden fazla sebebi olabilir. kulak enfeksiyonu, kulak mantarı,kulağa kaçan yabancı cisim, nörolojik hastalıklar olabilir.

 

Nefes almada zorluk: hırıltılı solunum, nefes alamama, dilde morarma gibi semptomlar gözleniyorsa acil müdahale gerektirir.

 

sürekli ısırma ya da kaşınma : bit pire gibi ektoparazitler, gıdaya bağlı alerjiler ,mantar gibi deri hastalıkları kaşınmaya neden olur.

 

Bunun yanısıra ; deride matlık, göz akıntısı, tüy dökülmesi,kötü ağız kokusu, deri altında şişme, yerde sürtünme de hastalık belirtisi olabilir.

 

Evcil dostunuzla uzun süre vakit geçirdikten sonra hareketlerinden anormal davranışlarından neye ihtiyacı olduğunu anladığınızda yaşam sizin için daha kolay olacaktır

Etiketler: Köpeklerde Hastalık Belirtileri,sağlık,köpek,hastalık,tedavi
Eylül 23, 2019
Listeye dön
///---Wp sipariş Kodu ///izleyici
Çerez Kullanımı