köpekler neden kusar ?

köpekler neden kusar ?

Tıkanıklık

Köpek bir kemik yemiş veya bir oyuncak ya da başka bir nesnenin bir bölümünü yutmuşsa, mide veya bağırsağında bir şey sıkışmış olması mümkündür. Bir refleks olarak, köpeğiniz bu şeyden kurtulmak için onu çıkartmaya çalışacaktır. Köpekler bazen öksürerek çıkartır.

Virüs

Köpekler,  parvovirüs, distemper, ya da coronavirüs ile enfekte olduğunda,  ishal veya iştahsızlık gibi diğer semptomların da eşlik ettiği kusma görülebilir. Yavru köpekler en çok bu durumlardan etkilenmeye eğilimlidir.

Zehirlenme and intoksikasyon

Hayvanınız toksik veya zehirli bir madde yediğinde, bundan ancak kusma yolu ile kurtulabilecektir. Köpeğinizin bir intoksikasyon veya zehirlenmeden muzdarip olduğuna inanıyorsanız, yediği maddenin ne olduğunu bulmaya çalışın 

Bağırsak parazitleri

En yaygın iki bağırsak paraziti olan Ancylostoma ve Giardia ,  köpeklerde kusma, ishal ve kilo kaybına neden olur. 

Mide ülseri

Eğer köpeğinizin kusmuğu kanlı veya siyah ve koyu renkli ise, büyük ihtimalle mide ülserinden kaynaklanmaktadır.

Beslenme değişiklikleri

Evcil hayvanınızın beslenmesindeki herhangi bir değişiklik kusmaya neden olabilir: mamasının markası veya içeriği değiştiğinde, yiyeceklerinin porsiyon miktarı değiştiğinde ve hatta çöpten artık yediğinde.

Bağırsak iltihabı

Köpeğinizin kusmuğu beyazımsı ve mide sıvıları içerdiğinde, kronik bağırsak iltihabı şikayeti olabilir. 

Mide Ekşimesi

Köpek, sarımsı bir sıvı çıkartırsa – genellikle yemek yedikten sonra- – aşırı miktarda safra veya mide asidinden kaynaklanmış olabilir. Bu durumda, köpeğinizi daha sık besleyin, ancak daha küçük porsiyonlar ile.

Tümörler

Yaşça büyük köpeklerde tümör gelişmesi daha olasıdır. Bu tür tümörler karaciğeri, böbrekleri veya sindirim sistemini etkiliyorsa, muhtemelen bu hayvanlar beraberindeki diğer belirtilerle kusarlar. Köpeğiniz daha büyükse, mümkün olan en iyi yaşam kalitesini sağlamak için periyodik tıbbi kontroller yapın.

Etiketler: köpekler neden kusar,köpek,sağlık
Eylül 21, 2019
Listeye dön
///---Wp sipariş Kodu ///izleyici
Çerez Kullanımı