KEDİLERE SÜT VERİLİR Mİ?

KEDİLERE SÜT VERİLİR Mİ?

Sokakta yetişkin ya da yavru aç bir kedi gördüğümüzde hemen hepimizin aklına gelen ilk şey yakında bir bakkal varsa bir kutu süt alıp pisiciğin karnını doyurmaktır ancak bu iyi niyetli ve sevgi dolu hareketimizin sonu her zaman iyi olmayabilir zira süt kediler için kesinlikle doğru bir besin değildir. Yani kediye süt verilir mi sorusunun yanıtı hayır, süt kedilere zararlı mı sorusunun yanıtıysa kesinlikle evet. Peki, süt kedilere neden zararlıdır? İşte bu sorunun cevapları.

Her hayvan türünün sindirim sisteminde aldığı gıdalara spesifik enzimler bulunmaktadır. Bu enzimler sayesinde alınan besinler parçalanmakta emilime hazır hale getirilmektedir. Kedilerin sindirim sisteminde sütte bulunan laktoz'u parçalayacak seviyede enzim yoktur.O nedenle alınan sütün yararlı bir hale getirilip vucut tarafından kullanılması pek mümkün olmamaktadır. Dahası sütle alınan bu laktozla beslenen diğer mikroorganizmalar aşırı üreyip kedinin ishal olmasına neden olmaktadır.Böylece vücuttan diğer kediye yararlı diğer besinlerin de atılmasına ve su kaybına neden olmaktadırlar. Veteriner hekimler olarak genellikle kedilere süt verilmesini önermeyiz


Annesiz bir yavru kediye bakıyorsanız ona inek sütü yerine hazır anne sütü karışımlarından vermeniz çok daha uygun bir seçenektir. Ayrıca annesiz yavru kedileri hayata bağlamanın en garantili yolu bir süt anne bulmaktır. Yani böyle bir durumla karşılaştığınızda zaman kaybetmeden süt anne aramaya başlamanız eğer süt anne bulamazsanız hazır anne sütü karışımı ile beslemeniz en doğrusudur.


Kediler genellikle su içmekte isteksizdir ve süt vermek daha çok sıvı almalarını sağlamanın en iyi yollarından biridir ancak bu kesinlikle inek sütü değildir. Keçi sütü düşük laktoz oranı ile hem yetişkin hem de yavru kediler için iyi bir seçenektir. Arada sırada keçi sütünü sulandırarak verebilir ve bu şekilde hem lezzetli bir öğünle keyfinin yerine gelmesini hem de sıvı almasını sağlayabilirsiniz.

Uzun süre soya sütünün kedilere vermek için inek sütüne kıyasla çok daha sağlıklı bir alternatif olduğu düşünüldü. Ancak bu konu da şüpheli, zira soya sütünün içinde  Stachyose ve raffinose isimli şekerler bulunuyor ve bu şekerler de kedilerde sindirim sorunları oluşmasına yol açıyor. Dolayısıyla artık soya sütünün de kediler için pek iyi bir alternatif olmadığı düşünülüyor.


Aslında kedi beslenmesi konusunda en verimli yol göstericimiz kedilerin doğada nasıl beslendikleri. Kediler doğada anne sütün den kesildikten sonra hiç bir şekilde süt içmiyorlar bu da demek oluyor ki yetişkin kedilerin zaten süt içmeye ihtiyaçları yok. Yani kedinize asla süt vermemenizin ona hiç bir zararı dokunmaz ama inek sütü vermeniz ciddi zararlara yol açabilir. Kısacası süt kediler için zararlıdır ve kedileri sütten uzak tutmak en doğrusu.

Etiketler: KEDİLERE SÜT VERİLİR Mİ?,kedi,süt,beslenme,sağlık
Eylül 23, 2019
Listeye dön
///---Wp sipariş Kodu ///izleyici
Çerez Kullanımı