Kediler Nasıl Ödüllendirilir?

Kediler Nasıl Ödüllendirilir?

 

KEDİLERDE ÖDÜLLENDİRME

1930’larda Amerikan psikolog B.F. Skinner, ödül sistemiyle, bir hayvanın, çağrıldığında gelmek gibi istenen davranışı sergileyeceğini açıkladı. Ödülleri ”olumlu güçlendirme” ve hafif cezayı da ”olumsuz güçlendirme” olarak adlandırdı.

 

Yaşamının ilk başlarında, yavrular farklı sesleri yorumlamayı öğrenirler. Düşüncelerini gerek mırlama, gerek miyavlama, tıslama ve hatta tükürmeye kadar iyi bir şekilde ifade edebilmektedirler. Sahiplerinin ödüllendirici mırıltısı veya uyarı için bağırmasına kadar sesleri gayet iyi algılayabilirler. Su sıkmak gibi hafif bir cezayı sert bir ”Hayır!” la birleştirerek ve sonunda sadece sözcükleri kullanarak kedimize gerekli olan eğitimi vermemiz mümkün olacaktır.

Kediler kendine has hayvanlar olup ödüllendirme biçimide ırklarına göre değişiklik göstermektedir.

kediler oldukça kaprisli bir okadar da ilgiye aşırı düşkün hayvanlardır. Bu nedenle kediler  büyük çoğunlukla eğitim içi degiL, keyiflerini yerine getirme yada gönül almak için ödüllendirilir. Ayrıca evimize yeni katılan minik dostumuzun ortama adapte olması için de ödül mamalarından da yararlanabiliriz.

kedimizi yeni mamasına alıştıma için yada onu evde yanlız bıraktığımız zaman dilimlerinde kendimizi affettimek için, yeni alınan yatak tırmalama vs. gibi eşyalara adapte olmasını kolaylaştırmak için,  tuvalet alışkanlığı kazandımak amacıyla ödül mamalarına başvurmak doğru tercih olacaktır fakat bunların yanında unutulmaması gerek diğer bir nokta ise kedimize sıradan dönemlerde verilen ödül maması eğitimden ziyade minik dostumuz için alışkanlık sağlayacaktır o anı unutmayacak kadar zeki olan dostumuz sizden sıklıkla ödül maması isteyecek verimediği dönemlerde sizlere vicdan yaptırarak bazen iştahtan kesildiği durumlar bile olacaktır.

Ayrıca evdeki sevimli dostumuzun hastalandığı durumlarda tüketmesi zorunlu olan ilaçların tadından hoşlanmadıkları için bu ve buna benzer durumlardada ilacın üzerine konulacak bir miktar sıvı, krema tarzındaki ödül mamaları da yararlı olacaktır.

OYUN

Kedileri lezzetli ödüller dışında oyuncaklarla ödüllendirmekte mümkündür. avcılık iç güdülerinden ötürü yakalama oyunları onlar için son derece eğlenceli aktivitelerdir. İlgisini çekecek bir oyuncağı önünden yavaşça hareket ettirmeniz onun için av konumunda olacak yakalamak için peşinden koşacaktır fakat evde söz konusu tembel bir kediniz varsa bu oyun onun için kısa vadeli olacaktır.

GEZME

Bilinenin aksine kediler için bu yöntem ödülden çok bir ceza niteliğindedir. Ortamının değişmesinden son derece rahatsız olan kediler için başlıca stres kaynağıdır.

SON OLARAK ;

Evdeki minik patili dostlarımız her ne kadar çok sıkmamızdan  rahatsız olsalarda onlarda dokunarak sevilmek isterler onlarla incitmeden kuracağınız temas aranızdaki sevgi bağının güçlenmesini sağladığı gibi kedimizin rutin hayatında yaşayabileceği stres durumlarını en aza indirecektir başına boynuna yapacgınız minik sevgi dokunuşları onları mutlu edecektir. yavru kedi
Etiketler: kedi,ödül maması, kediler hakkında
Mayıs 04, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı