KEDİLERDEN İNSANLARA SALMONELLA BULAŞIR MI?

KEDİLERDEN İNSANLARA SALMONELLA BULAŞIR MI?

KEDİLERDEN İNSANLARA SALMONELLA BULAŞIR MI?

Salmonella bakteri türüdür kedilerden insanlara hatta insanlardan kedilere geçebilmektedir. Bir çok salmonella türünden en çok görüleni salmonella typhimuriumdur. Kedilerde görülen gastroenteritisin başlıca sebeplerindendir. Bakteri vücuda kirlenmiş sular, sığır veya kümes hayvanlarından yapılmış yemeklerin iyi pişirilmemesinden, bakterinin bulaşğı eşyalar, depolama veya işleme sırasında kemirgenler, böcekler ve kuşlar tarafından enfekte edilen hazır mamalar ve hayvanların toplu olarak bulundukları yerlerdir.

Bakteri vücuda girdikten sonra ince bağırsak, kolon ve çevre lenf yumrularında yerleşir. Ayrıca karaciğer ve dalakta da enfekte olabilir.

Bakteri 3–6 hafta boyunca zaman zaman vücuttan dışarı atılabilir. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, beslenme durumu ve çevre şartları bakterinin hastalık yapıcı etkisini belirler.

Salmonellosis (Salmonella Enfeksiyonu) Hastalığı Belirtileri :

*      Gastroenteritis

*      Kilo kaybı

*       İshal (sulu veya mukuslu olabilir ve bazen taze kan bulunabilir)

*      Kusma

*      Karın ağrısı

*      Patolojik uyku hali

*      Merkezi sinir sistemi semptomları (aşırı heyecan, koordinasyonsuzluk, körlük ve havale)

*      Hamile hastalarda yavruların ölü doğumuna sebep olabilir. Bazı hastalar semptom göstermeden taşıyıcı olabilir.

Salmonellosis Sağaltım :

ü  Salmonella organizmaları günlük dezenfektanlarla kolayca elimine edilebilir. Hastaların dışkıları temizlenmeli ve hijyene dikkat edilmelidir.

ü  Hasta hayvanlarla uğraşanların ellerini iyi yıkamaları ve çevre temizliğine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hastalık teşhis edildikten sonra tedavi çok zor değildir.

ü  Aynı zamanda hastalığı hafife almamak ve gerekli destek tedavinin düzenli olmasını sağlamak gereklidir. Ayrıca tedavi olanların dahi bir süre daha bakteriyi dışkılarıyla attıklarını akılda tutmak faydalı olur. Hastalık insanlara bulaşabilse de basit hijyenik kurallarla bu risk minumuma indirilebilinir.

  VETERİNER TEKNİKERİ

SİNEM GÜLTEKİN                       

Etiketler: hastalık,beşeri bulaşma,
Ekim 22, 2019
Listeye dön
///izleyici
Çerez Kullanımı