Kediler Nasıl Beslenir

Kediler Nasıl Beslenir

 

KEDİLERİN BESLENMESİ

Patili dostumuz için en uygun sağlıklı besinler nelerdir? Mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Mama tercihim doğru mu? Gibi sorular hepimizin aklına takılmıştır. Gelin bu soruları beraber cevaplayalım.

 

Yeni doğan ve yavru kedilerde sağlıklı büyüme ve gelişme için an az 2 ay anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Annesiz büyüyen yavrular için anne sütü içeriğinde süt tozları ile beslenmelidir. Minik dostumuzun bu dönemde bolca kalsiyuma ihtiyacı vardır, içeriğinde kalsiyum olan mamalar ve gıdalar tercih edilmelidir.

Dostumuzun vücudunun aminoasitlere de ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için özel olarak üretilmiş aminoasit içerikli yaş mamalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda yaş mamanın içeriğinde bolca sıvı olduğundan minik dostumuzun sıvı ihtiyacının bir kısmını da   karşılamaktadır. Yaş mama kullanımında ağzının ağızının çok açık bırakılmamasına, açtıktan kısa  bir süre sonra tüketilmesine özen göstermeliyiz. Dolaptan çıkarılan mamayı dostumuzun önüne direk koymamalıyız, ne soğuk nede sıcak olmalıdır. Mama kabının yanında daima taze ve temiz su bulundurmalıyız 

Mama seçimi yaparken patili dostumuzun yaşı, cinsi, kilosu, boyu, kısır olup olmadığına göre tercih yapmalıyız. Herhangibir hastalğı varsa (kardiac, hepatic, gastro intstinal, renal hastalıklar gibi) hastalıklarına özel mamalar veteriner hekim yardımı ile tercih edilmelidir.

  • Mama seçimi yaparken protein oranı fazla, tahıl oranı hiç olmayan veya en az olan, yağ oranı düşük mamalar tercih edilmelidir.
  • Tavuklu mama kullanmak isteyen kedi sahipleri,öncelikle patili dostumuzun tavuğa karşı alerjisi olup olmadığına dikkat etmelidir.
  • Tüy dökümünden şikayetçi olan patili dostlarımız için balıklı mamalar tercih etmeliyiz. Bu  tercih hem tüy dökümünde azalmaya hemde tüylein parlaklaşmasına yardımcı olacaktır.
  • Mama içeriğinde selüloz ün olmaması kedinin sindirim sistemi açısından önemlidir. Çünkü selüloz kedilerde sindirimi olmayan bir maddedir.
  • Mama içerisinde taurin adı verilen proteinin olmasına dikkat edilmelidir. Taurin “konjestif kardiyomiuyopati” adındaki ciddi bir kalp hastalığının tedavisinde ve bu hastalığın önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında üreme ve görme gibi ihtiyaçları için de gereklidir.
Etiketler: kedi ihtiyaçları, kedi alışverişi
Mayıs 04, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı