Kediler Eğitilebilir Mi?

Kediler Eğitilebilir Mi?

Kediler Eğitilebilir Mi?

Evlerimizin neşesi ve en sadık dostlarımız arasında yer alan kediler, çeşitli eğitimlere de ihtiyaç duymaktadırlar. Bilindiği üzere kediler doğal hayata alışan ve genellikle rahat olan hayvanlardır. Her ne kadar evcilleşme konusu oldukça kolay olsa da onları eğitmek ve ev şartlarına uyumlu hale getirmek biraz daha meşakkatli bir iştir.   Peki kediler eğitilebilir mi? Kedileri eğitmeniz için yapmanız gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Onlar da bizler gibi duygusallığa ve düşünme yetileri olmasa da bir beyne sahiptirler. Bu sisteme doğru görüntülerin gönderilmesi ve bilgilerin verilmesi halinde alışkanlıklar oluşacaktır. Özellikle yapılan iş sonrası verilen ödüller, o işe alışmasını sağlayacaktır. Kedilerin evlerde ilk başlarda birçok sorunu bulunmaktadır. Bunlar arasında dışkı yapma sorunu, saldırma sorunu ve koltukları, çarşafları  tırmalama  sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kediler Nasıl Eğitilir?

Tabi ki kedileri eğitmek imkansız bir durum değildir. Bunun sebebi ise kedilerin de insanlara bağlı olarak davranışlarının değişmesidir. Eğer sizler de evinizde bulunan kedileri eğitmek ve ev şartlarına uygun bir hale getirmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Tuvalet Sorunu

En çok yaşanılan sorunlar arasında yer almaktadır. Genellikle 4-5 haftanın ardından kediler yavaş yavaş dışkılarını kuma yapmayı öğrenmektedirler. Ancak 8 hafta geçmesine rağmen kediniz bir türlü kuma dışkısını yapmasını öğrenmediyse, bu durumda yapabileceğiniz bazı detaylar bulunmaktadır. İlk olarak ona bu durumu görsel olarak öğretmeye çalışmalısınız. Eve yetişkin ve kuma dışkısını yapmasını bilen bir kedi getirmeniz yeterli olacaktır. Onunla arkadaşlık kuran kediniz ise artık örnek almaya başlayacaktır. Kısa zaman sonra kedinizin kuma dışkısını yaptığını göreceksiniz.

Kucakta Durmasını Öğretin

Genellikle kediler rahat takılmayı severler. Ancak onun artık bir sahibi olduğunu ve bazı kurallar olduğunu nazikçe öğretmeniz gerekmektedir. Genellikle kedi sahipleri onları kucaklarına aldıktan sonra çırpınması üzerine geri bırakmaktadır. Bunun yerine onu sıkmadan, nazikçe tutmaya çalışın. Kediniz bir süre sonra bu duruma alışacaktır. Daha sonra onu sevip, okşadıktan sonra bırakabilirsiniz.

Isırmaktan Vazgeçirme

Bu durum kediler için oldukça normaldir. Ancak oyun oynadığınız sırada eğer ellerinizi ısırıyorsa hemen o oyunu bitirin. Ellerinizi direkt olarak çekmeniz, onun bunu oyun olmasını sanmasına neden olacaktır. Oyunu bitirin ve ellerinizi çekin. Onun için iplik ya da başka şeyleri ısırması daha iyi bir seçenektir.

Arkadaş Canlısı Yapın

Kedilerin belli bir süre boyunca sosyalleşmesi gerekmektedir. Bu genellikle 4 ile 16 hafta arasında değişmektedir. Bu dönemde mutlaka ev bireyleri ve arkadaşlarınız ile tanıştırın. Bu sayede kedi evdekilere alışacak ve diğer yandan da arkadaşlarınıza karşı sosyal, arkadaş canlısı bir hale gelecektir.

Eve Alıştırın

Bilindiği üzere dış dünyada kedileri bekleyen yüzlerce tehlike bulunmaktadır. Bu yüzden kedinizi eve alıştırın ve aşıları bitene kadar dışarı çıkarmayın. Artık evin çevresinden uzağa gitmeyi istemeyecektir.

Tırmalamasını Engelleyin

Bu durum da yine en fazla rastlanılanlar arasında yer almaktadır. Tırmalamasını önlemek için yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

-Bozuk paralar taktiğini kullanın. Bir kumbaranın ya da kutunun içerisine bozuk para koyun. Kedinizin tırmalaması halinde o paraları sallayarak, kedinizi çıldırtan o sesi çıkartın. Genellikle kediler bu sesten nefret etmektedir ve hemen yaptığı işi bırakacaktır.

-Kedilerinizin eşmeye çalıştığı bölgelere limon sıkın, çift taraflı bant yapıştırın ya da alüminyum folyo ile kaplayın. Bu durumda kediniz yapışkan ve garip görünüm olan kısmı eşelemeyi bırakacaktır.

-Kediler sudan ve sulanmaktan nefret ederler. Eğer kediniz tırmalama işlemi yapıyorsa, onun üzerine birkaç damla su atın. Bu onun yaptığı işten vazgeçmesine neden olacaktır.

Etiketler: kedi,eğitim
Ekim 22, 2019
Listeye dön
///izleyici
Çerez Kullanımı