Kedi Alış Veriş Listesi

Kedi Alış Veriş Listesi

Kedi Alışveriş Listesi

Bir kedi sahiplenmeden önce mutlaka bu 10 kuralı okumalısınız:

    İlk defa bir kedi sahipleniyorsanız dostunuzun nelere sahip olacağı konusunda kafanız biraz karışık olabilir.

    Bir hayvan sahiplendiğinizde, yapmanız gereken işlerin en başında dostunuzu veteriner hekime götürüp iç-dış parazit ilaçlarını, aşılarını yaptırmak, muayene ettirmek ve ona bir karne çıkarttırmak olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri de, kapı ve pencerelerinizin kapalı olması gerektiğidir.

    Ama dostunuz eve gelmeden önce alışverişinizi tamamlamış olmalısınız. İşte kedi dostunuz için alışveriş listesi…

1- Kedi taşıma kabı

    Dostunuzu sahiplenmeden önce edinmeniz gereken ilk şey taşıma kabıdır. Taşıma kabı veya çanta alırken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında dostunuzun boyutuna uygun olmasıdır. Taşıma kabı veya çanta dostunuzun içerisinde ayakta durabileceği, kendi çevresinde dönebileceği ve içerisinde yeterli hava akışını sağlayacak aralıklara veya yeterli kaliteli file alana sahip olmalı. Kedinizin açmasını zorlaştırması ve uzun ömürlü olması açısından kapağı sert plastikten veya metal olan kaliteli taşıma kaplarını ve çantalarını tercih etmelisiniz. Unutmayın, kaçan bir kediyi yakalamak hiçte kolay olmayacaktır. Kedinizi taşıma kabı veya çantaya girmeye alıştırmak çok önemlidir. İlk başta yemeğini taşıma kabı veya çanta içerisinde vererek ve kapağını kapatmayarak onu içerisine girdiği alanın kendi yuvası olduğuna inandırmalı, gerekli güveni oluşturmalısınız. Aynı zamanda kediotu da kullanarak bu alışkanlığı kazandırabilir, stresini azaltabilirsiniz.

2- Kum, Kum Kabı, Kürek ve Kedi Paspası

    Kediniz eve geldiğinde evde olması gereken en önemli şeylerden biri tuvaletidir. Kedi kumu şeçmeden önce topaklanan kedi kumu mu yoksa silika kum mu alacağınıza karar vermelisiniz. Her iki kumu da seçerken dikkat etmeniz gereken nokta, seçeceğiniz kumun kedinizin sağlığı için güvenli olması ve kokuyu iyi emmesi olmalıdır. Kaliteli bir silika kedi kumu bir ay boyunca bir kediye yeterli olmaktadır. Silika malzeme olarak sıvıyı bünyesine çeken ve hapseden bir malzemedir. Eğer satın aldığınız silika kum sıvıyı bünyesine emmiyorsa kaliteli bir ürün değildir ve koku yapacaktır. Aynı kural topaklaşan kum içinde geçerlidir. Kaliteli topaklaşan kumlar sıvıyı bünyesine alarak topaklaşır ve sertleşir. Eğer bu olmuyorsa aldığınız kum koku yapacaktır. Kum kabı seçerken kabın derinliğinin yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer dostunuz kumuyla oynamayı seviyorsa kapalı kum kaplarını da tercih edebilirsiniz. Kedinizin kumunu temizlemek için bir küreğe ihtiyacınız olacağından listeye küreği eklemeyi unutmayın. Ve de, tuvaletten çıkarken kumların etrafa dağılmaması için kedi paspası..

3- Mama

Kediniz içinmama alırken dikkat edilecek ilk husus kedinizin yaşıdır. Eğer kediniz 1 yaşından küçükse yavru kedi (kitten) maması, 1 yaşından büyük ise erişkin (adult) kedi maması, 7 yaşından büyük ise yaşlı (senior) kedi maması almalısınız. Kediler evde beslediğiniz aslanlardır ve etoburdurlar. Bu sebeple ona alacağınız mamanın bütçeniz oranında en yüksek hayvansal protein içermesine önemle dikkat etmeniz gerekir. Satın alacağınız mamanın ilk beş içeriğini inceleyerek karar verebilirsiniz. Mamaların ilk beş içeriği mamanın %80 nini oluşturmaktadır. Mamanın kedinizin ihtiyaç duyacağı tüm besin maddelerini içermesine dikkat etmelisiniz.

4- Mama ve Su Kabı

Mama kabı, kediniz için alışverişin en renkli kısmı olabilir. Ancak mama kabını seçerken de dikkat etmeniz bazı unsurlar var. Kedinizin suyunu içeceği, mamasını yiyeceği bu kapları onun sağlığını tehdit etmeyecek olanlarından seçmelisiniz. Kediniz sağlığı ve kapların uzun ömürlülüğü açısından, tercihinizi paslanmaz metallerden veya seramik olanlardan kullanmalısınız.

 

5-Tırmalama Tahtası

Kedi dostunuzun manikür keyfini koltuklarınızda ve halılarınızda yapmasını istemiyorsanız bir tırmalama tahtası edinmelisiniz. Dostunuzun tırmalama ihtiyacını karşılarken oyun ihtiyacını da karşılayabileceği kedi evlerinde de edinebilirsiniz. Onu bu ürüne ilk başta alıştırmalı, dikkatini satın alacağınız tırmalamaya çekmelisiniz. Bunun için size gereken kediotu spreyini almayı ve tırmalama üzerine sıkmayı unutmayınız. Kediniz alışkanlık kazanana kadar tekrar etmeyi unutmayınız.

6- Yatak

Kediler yavruyken nereye alıştırılırsa orada uyumayı sever. Özellikle yavru bir kedi sahipleniyorsanız bir yatak alarak onu çok mutlu edebilirsiniz. Kediler kendilerine ait bir alan olmasından çok hoşlanırlar. Yatak seçerken kenarları olan, yumuşak, yıkanabilir bir yatak seçmeye özen gösterin. Yine aynı şekilde kedinizi yatağına kediotu ile alıştırabilirsiniz.

7- Tarak ve Tırnak Makası

Kedinizi yavrudan itibaren taranmaya alıştırmak çok önemlidir. İlk başta kullanmanız gereken tarak kendi cildinizde denediğinizde cildiniz acıtmayacak bir tarak olmalıdır. Kediniz ilk taranmaya alışırken tarak derisini acıtmamalı, tam tersi onu rahatlatmalı, mutlu etmelidir. Kedinizi düzenli taramak onun derisindeki kan dolaşımını hızlandıracağı için tüylerinin beslenmesini olumlu etkileyecek sağlıklı ve güzel tüyleri olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ölü tüyleri alarak tüy dökülme problemini en aza indirecektir. O zaman alışveriş listenize tarağı muhakkak eklemelisiniz. Ayrıca, kedinizin evde bir yerlere takılmaması için, ön patilerindeki tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. Ancak kediniz büyüyüp dışarı çıkan, bahçede dolaşıp gelen bir kedi olur ise tırnaklarını kesmemelisiniz. Turmanma , atlama ve tutunma için gereklidirler. Bunun için ihtiyacınız olan ise, onlara uygun bir tırnak makası.

8- Kedi Tasma

Kedi dostunuz için seçtiğiniz tasma mutlaka boynuna uygun olmalıdır. Tasmanın çok dar olması dostunuzu rahatsız edebileceği gibi çok bol olması da dostunuzun evde bir yerlere takılmasına neden olabilir Tasma seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey tasmanın en ufak takılma sonucu açılmasıdır. Tasmayı satın alırken bunu muhakkak test edin. Herhangi bir yere takıldığında açılmayan kedi boyun tasması kedinize ölümcül zarar verebilir. Bu sebeple kaliteli malzemeden si olmalıdır. Dostunuzun cildine zara verecek malzemelerden uzak durmalısınız. Kedinizin kaybolma ihtimaline karşı tasmasına isim ve numara yazdırılan isimlikleri tercih edebilirsiniz.

9-Malt veya Kedi çimi

Tüm kediler kendilerini yalayarak temizlerler ve yaladıkları tüyleri yutarlar. Kedinizin yuttuğu bu tüylerin onun sindirim sistemine zarar vermeden dışkısı youyla atılmasını sağlamak için muhakkak kedi maltı kullanmalısınız. Ayrıca evde kedi çimi bulundurmak kedinizin midesini iyi hissetmediğinde kendisini kusturmak veya sıkıntısını gidermesini sağlayacaktır

10- Kedi Oyuncağı

Ve tabi ki listenin olmazsa olmazı oyuncak. Kedi dostunuzun rahat oyun oynaması için yumuşak ve tüylü oyuncaklar seçmelisiniz. Bir de, hem dostunuzun hem çocuğunuzun hem de sizin sağlığını da düşünerek, sağlığa zararı olmayan malzemeden yapılmış kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

 


Kedi Alışveriş Listesi

 

- Kedi Taşıma Çantası

- Kedi Tuvaleti

- Kedi Kumu

- Kedi Kumu Küreği

- Kedi Paspası

- Kedi Maması

- Kedi Mama ve Su Kabı

- Kedi Tırmalama Tahtası

- Kedi Yatağı veya Kedi Minderi

- Kedi Tarak ve Fırçası

- Kedi Tırnak Makası (Tercihe Göre)

- Kedi Tasması

- Kedi Maltı veya Kedi Çimi

- Kedi Oyuncağı

 

  Aradığınız tüm ürünleri, uygun fiyatlara ekonomikmama.com'da bulabilirsiniz. 

  

Etiketler: kedi ihtiyaçları, kedi alışverişi
Ekim 08, 2019
Listeye dön
///---Wp sipariş Kodu ///izleyici
Çerez Kullanımı