KEDİ KUMUNUN İNCE VEYA KALIN OLMASININ ARASINDAKI FARKLAR

KEDİ KUMUNUN İNCE VEYA KALIN OLMASININ ARASINDAKI FARKLAR

KEDİ KUMUNUN İNCE VEYA KALIN OLMASININ ARASINDAKI FARKLAR

Evinizde kedi besleyecekseniz muhtemelen kedinizin tuvalet ihtiyacı için kedi kumu kullanacaksınız. Halen bu amaçla kullanılan pek çok ürün raflarda yerini almış ve sizleri bekliyor. Ama iyi de, biz hangisini almalıyız sorusunu soran varsa buradan bazı yardımlarımız olabilir.

Bentonit kum üzerinden giderek başlıktaki soruyu cevaplandıralım. Bentonit esaslı kumlar piyasada iki farklı tane boyunda satılmaktadır. İnce ve kalın (iri) taneli olarak paketlenen bu kumların elbette az da olsa biri birinden farkları vardır.

İnce taneli kum, kalın taneli olana göre daha fazla sıvı emme ve hapsetme kapasitesine sahiptir. Daha fazla yüzey alanı anlamına gelen sayıca daha fazla kum tanesi, idrar ve dışkının su içeriğini daha kolay ortadan kaldıracaktır. Bunun yanı sıra topaklanma kabiliyeti yönünden de ince taneli kumlar daha başarılıdır.

İnce taneli bentonit kum için en önemli handikap ise kalın taneli olanına göre biraz daha fazla toz içeriğine sahip olabilmesidir. Kedinin eşelenirken bu tozları kaldırması ve yutması kimi zaman kaçınılmaz olmaktadır. Bunu önlemenin yolu daha kaliteli ve daha az tozlu bir kum markasını tercih etmek olabilir. İnce taneli kumun bir başka dezavantajlı olduğu nokta ise küçük taneciklerin patilere daha kolay yapışarak tuvalet dışına taşınabilmesidir.

Kalın (iri) taneli kum ise patilere daha az yapışmakla birlikte tanelerinin keskin köşelere sahip olabilme ihtimalleri ile patilere zarar verebilmektedir. Hassas patilere sahip dostlarınız varsa bunu göz önüne almalısınız. Bir başka olumsuz yönü ise kalın taneli kumların daha az sıvı emme ve hapsetme kapasitesine sahip olmasıdır. Kalın taneli bentonit kum için en olumlu yan ise son derece önemlidir ve daha az toz içermesi ile bu tür kumlar ön plana çıkmaktadır.

Sonuç olarak her kedi ve kedi sahibinin hassas olduğu noktalar biri birinden farklıdır ve yukarıda anlatılanlar ışığında kendi koşullarınız çerçevesinde kum seçimi yapmak en doğru olanıdır. Sizin veya kedinizin önceliği ne ise ona uygun bir karar vermeniz gerekir.

Kediler, her zaman oyunu ve sahibine seven hayvanlardır. Özellikle de onlara ev içerisinde kurduğunuz ortama hemen uyum sağlamaları da mümkündür. Ancak nasıl ki mama kabı ve su kabı gibi belli başlı detaylara dikkat etmek zorundayız, aynı şeyi tuvaletlerini yapacakları kumlar için de yapmalıyız. Çünkü kedi kumunun sağlık açısından ve koku yapmaması açısından çok büyük önemi vardır. Bu detayları tamamen inceleyerek ilerlemeli ve ona göre bir kum seçimi gerçekleştirmelisiniz. Elbette ki kedi kumunun kalın ya da ince olması arasında bazı farklılıklar da bulunmaktadır. Ancak önemli olan kedilerin sağlıklı bir şekilde kumlarını kullanabilmesidir.

Kedi Kumları Nasıl Olmalıdır?

Kedi kumunun seçiminde ince ya da kalın olması çok fazla fark etmez aslında. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, seçilen kumun ince taneli de olsa kalın taneli de olsa hangi maddeden yapıldığıdır. İnce taneli kumlar genellikle eğ er bentonit madeninden yapılmaktadır. Bu da kuma yüksek bir emiş gücü özelliği kazandırmıştır. Hemen topaklanabilir ve yapılan dışkı yayılmadan anı anına toplanabilir. Bu sayede de hem kedinizin çok daha rahat bir şekilde o tarz dönemlerini geçirmesi sağlanır, hem de sizlerin kumları toplarken ve temizleme aşamalarına geçiş yaparken çok daha verimli bir şekilde hareket edilmesi desteklenmiş olur.

İnce taneli kumlarda kedilerin patisine yapışma ya da pisliği de beraberinde ev içerisine taşıma sorunu da kesinlikle olmaz. Bu kumlar kedi patisi ya da teni ile yapışma durumunu asla ortaya çıkarmamakla birlikte, olabildiğince hızlı bir şekilde de temizlenme durumunu mümkün hale getirir. Ayrıca bu tarz kumların kedilere herhangi bir zararı da kesinlikle yoktur. Tamamen sağlık standartları çerçevesince tasarlanmış olan bu kumlar sayesinde de, net olana odaklanma şansınız çok daha fazla artış göstermiş olacaktır. Bu sebepten dolayı da önceliğinizi ince taneli kumlara vermenizi öneririz. Tabii bu demek olmuyor ki kalın taneli kumları kesinlikle denemeyin…

Çünkü kimi kediler de doğası gereği ince taneli kumlardan ziyade kalın taneli kumları daha güvenilir ve pratik bulur. Yani kedilerin yaşam biçimi ya da doğası gereği bir durum da söz konusu olur. Çünkü kediler gerçekten de yeryüzünde anlaşılmaları en zor hayvan çeşitlerinden birisi olarak kabul edilir. O sebepten neye alışıp neyden nefret edebilecekleri de çok fazla kestirilemez. Bu noktada da sizlerin kedinizde birkaç farklı kumu deneyip ona göre bir karar kılmanız, bunun öncesinde de sıkı araştırmalar içerisine girmeniz her zaman çok daha verimli bir tempo ile hareket edilmesini de desteklemiş olur. Kedi deyip geçmemek de lazım, çünkü bir hayvanın sorumluluğu üstlenildiği an, kumundan mamasına kadar her türlü hususun üzerine düşerek ilerlemek gerekir.

Genel Değerlendirme

Netice itibariyle tüm bu aşamaların her birisini göz önüne aldığımız zaman kedilerde ince taneli ve kalın taneli kumların herhangi bir farkı yoktur. Burada farkı siz tespit edip ona göre adımlarınızı atmalı ve kararınızı vermelisiniz. Kedinizin mevcut kumda nasıl bir tutum sergilediğini gözlemleyerek kararınızı da net olarak verebilirsiniz. Bu konuda her zaman etkin bir yapı da sizlerle birlikte şekil alacağı için sizler, kedi kumu seçiminde her zaman titiz ve nokta atışı bir araştırma gerçekleştirerek ilerlemelisiniz. Bunu başardığınız an kullanacağınız kumlardan da iki katı verime ulaşmış olacaksınız.

Etiketler: kedi,kum
Ekim 22, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı