Cinse Özel Beslenme

Cinse Özel Beslenme

CİNSE ÖZEL BESLENME KÖPEĞİNİZ İÇİN NEDEN DAHA ÖNEMLİ?


Köpekleriniz için mama seçimi gittikçe zor bir hal almaya başladı. Pet marketler bir uçtan bir uca kadar farklı köpek mamalarıyla dolu. Hepsi de evcil hayvanınızı bu mamayla beslerseniz daha sağlıklı ve uzun bir ömür süreceğiyle övünür. Peki bu bir pazarlama hilesi mi,yoksa gerçekten köpeğinizin cinsine özel mama mı almalısınız?

Ne yazık ki ırka özel beslenme pazarlama hilesinden biraz daha fazlasıdır.Örneğin, Küçük bir cins köpeğin metabolizması büyük cinsten biraz daha farklıdır.ama bir yorkie nin bir shintzu dan farklı beslenmesini de düşünemeyiz ya da bir golden retriever cins köpeği yüksek kalori ve kalsiyum ile beslerseniz ciddi eklem problemlerle karşılaşabilirsiniz. Başka bir örnek ise dachshund’lar, vücut yapıları uzun olduğu için sırt ağrıları ve felç tablosu çok sık görülür. Böyle hastalar için yağlandırmayan bir mama seçimi sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını sağlar.

Mama seçiminde köpeğinizin boyutu da çok önemli bir faktördür.Küçük bir köpekle büyük bir köpeğin ya da orta boy köpeğin beslenmesi tabi ki aynı olmamalıdır.Her köpeğin farklı miktarda mamaya ihtiyaç duyduğunu unutmamalısınız. Mama miktarı dışında mama taneciklerinin boyutu da köpeğin ağız ve çene yapısına uygun olmalıdır.

Küçük köpekler her ne kadar göstermese de büyük köpeklerden daha çok enerjiye sahiptir. Mideleri daha küçük olduğundan dolayı fazla miktarda mama da tüketemezler. Bunlar için seçeceğiniz mamanın yüksek enerji ve proteine sahip olması gereklidir.Küçük ırk köpeklerde görülen en büyük sorunlardan biri de sindirim problemleridir bunun için kolayca çiğnenebilir ve yüksek lifli mamaları tercih etmenizi öneririz.

Orta boy köpeklerde ise beslenmeye ve az nerji alımına bağlı bazı sağlık sorunları görülebilir. BU köpekler arasında Çoban köpeği,Beaglelar,Spanyeller vardır. Bunlar arada oldukları için hem yüksek enerji hem de kaba yem oranı eşit ayarlanmalıdır. 

Büyük ırk köpekler diğerlerinden daha fazla mama yerler mide büyüklüklerini göz önünde bulundurmalıyız. Büyük ırk köpekler Küçük ırklara nazaran daha yavaş ve hantaldırlar. Bu da onları daha az  aktif yapar. Bu da şu anlama gelir böyle köpekler daha çok kilo alabilir. dengesiz bir beslenmeyle alınan kilo ise kemik problemlerine sebep olur.

Köpeğinize mama seçerken bazı kriterleri göz önüne almalısınız.köpeğinizin yaşı, büyüklüğü ve yaşam tarzını dikkate alarak mama seçmelisiniz. Nereden başlayacağınıza emin değilseniz veteriner hekiminiz köpeğinize en uygun mamayı seçerek size yardımcı olacaktır. genetik bir hastalığı veya sağlık problemi varsa bunu en uygun diyet mama seçimiyle giderebilir. Bu şekilde köpeğinize hak ettiği uzun, mutlu ve sağlıklı bir hayat verebilirsiniz.


 
Etiketler: köpek,köpek mamaları
Mayıs 04, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı