Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri ve Bakımı

Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri ve Bakımı

Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri ve Bakımı

Habeş Kedisi, bilinen en eski kedi türlerinden bir tanesi olduğu için, insanlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır. Evcil hayvan olarak Habeş Kedisi beslemek isteyen kişilerin; Habeş kedisi ile ilgili bütün bilgilere sahip olması gerekir. Genel olarak bakıldığında sevecen, zeki ve çok akıllı Kedi Cinslerinden olan Habeş kedisi; aynı zamanda çocuklarla da çok güzel vakit geçirmektedir.

Habeş kedisi, tarihsel olarak insanlık tarihine belirli bir noktada yetişecek kadar eski dönemlere dayanmaktadır. İlk olarak kökeninin Asya olduğu düşünülse de, aslında günümüzde Etiyopya olarak bilinen bölgede Habeş kedisinin yaşadığı düşünülmektedir.

Hatta Antik Mısır devlerinde Firavun 2. Ramses, Habeş Kralından bu kediyi Mısır’a göndermesi için ricada bulunmuştur. Somali Kedisinin de atası olarak bilinen Habeş Kedisinin araştırmaya değer özellikleri ve tarihi vardır.


Habeş kedisinin kendi tarihinde ise dönüm noktası 1871 yılına denk gelmesidir. Çünkü zamanın Kristal Sarayında, Zula isimli bir Habeş kedisi sergilenmiştir. Bu sürenin hemen sonrasında ise bilimsel çalışmalar başlatılmıştır.

1927 yılında Fransa’ya getirilen Habeş kedisi, bu süreden sonra önce Avrupa, sonra da dünya geneline yayılarak cinsini sürdürmektedir.


Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri – Vücut Yapısı

Kökeni: Mısır
Karakteri:Avcı, Zeki, Enerik
Tüy Rengi:Koyu Kahverengi , Kahverengi
Gövde:Zayıf
Kürk Yapısı: İnce ve Sığ
Kuyruk:Uzun ve İnce

Habeş Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Kedi çeşitleri arasında, en aktif hayata sahip olan türün başında Habeş Kedisi gelmektedir. Daha yükseğe tırmanma ve zıplama özellikleri sayesinde, aslında doğal ortamda harika bir avcı özelliğine sahiptir.

Karakteri yüksekte olmaya bağlı olan Habeş kedileri, bu yüzden evin yüksek noktalarına tırmanmak için her yolu denemektedir.

Son derece zeki ve algılayıcı bir kedi türü olan Habeş kedileri, aslında kolaylıkla evcilleştirilebilir. Duruşu ve asaletiyle dünyanın en karizmatik kedi türlerinden bir tanesidir. Hiç uyumak istemeyen enerjik yapısıyla birlikte, oyun canavarı bir özelliği olan Habeş kedisi;

Aynı zamanda kendinin sürekli olarak sevilmesini istemez. İhtiyacı olduğunda, sahibinin yanına gelecek ve o samimi yapısıyla kendisini zaten sevdirecektir.


Etiketler: kedi,bakım,özel ırk
Ekim 22, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı