Daha Kolay Veteriner Ziyaretleri İçin İpuçları

Daha Kolay Veteriner Ziyaretleri İçin İpuçları
                                              Daha Kolay Veteriner ziyaretleri için ipuçları
+Veteriner hekim bekleme odası bir kedi için oldukça korkunç bir yer olabilir, bu nedenle görsel
uyarımı azaltmaya yardımcı olması için havlu veya battaniye ile taşıyıcıyı örtün. Köpeklerden
uzak durmaya çalışın. Kediler kaygı ve hayal kırıklıklarımızı hissedebilir, bu nedenle herhangi bir stres veya gecikmeye rağmen sakin olmaya çalışın. 
+Muayeneye geçerken hasta sahibi ile birlikte hasta sahibine yardımcı olacak şekilde birlikte muayene odasına geçmek daha iyi olacaktır.
+Hasta sahibi sıra beklerken stres yapıp bunun kediye yada köpeğe yansımaması için çay kahve ikram edilebilir aynı zamanda kedi yada köpeği için ödül maması ikram edilebilir.
+Köpeklerin streslerini azaltmak için klinik içerisinde veya muayene odalarında kısık bi seste müzik çalınabilir. Müzik, köpeklerin kalp hızlarını ve ayakta durma, havlama gibi strese bağlı davranışlarını azaltır. Araştırmalara göre köpeklerin favori müzik türleri reggae ve soft rock. Klasik müziğin de köpekleri sakinleştirdiğine dair araştırmalar mevcut.
+Köpeklerde veteriner korkusunun oluşmasındaki en büyük sebep hayvan sahiplerinin sadece rutin uygulama, hastalık ve aşılama gibi durumlarda köpeklerini veteriner kliniklerine götürmesidir. Her veteriner kliniği ziyaretinde basit de olsa yapılan uygulamalar köpek için ayrı ayrı travma niteliği taşıyabilir. Oysa ki, ara ara, sebepsiz olarak köpeğinizle birlikte veteriner hekiminizi sadece ziyaret edip klinikte ve muayene masasında biraz vakit geçirip, küçük ödüllerle onu rahatlatacak olursanız, dostunuz veteriner kliniği ziyaretleri hakkında daha farklı düşünmeye başlayabilir ve bu ziyaretlere korkusuzca çıçıkabilir.
+Çoğunlukla ana maddesi metal olan muayene masalarının kauçuk ve kaymaz pedlerle kaplanmış olması dostunuzun uyum sağlaması için çok önemlidir.
+Lezzetli ödüller kullanarak köpeğin dikkatini başka yerlere çekerek endişesini azaltmak da mümkündür. 
+Randevu alarak gittiğiniz kliniğe randevu saatinden en az 15 dakika önce giderek bekleme salonunda köpekle birlikte biraz vakit geçirmek, köpeğin muayeneye daha sakin bir şekilde hazırlanmasını sağlayacaktır. Bazı zamanlarda, muayene ve aşı uygulamalarından sonra dostunuzla güzel bir doğa yürüyüşü ve oyun egzersizi yapmak da bir sonraki ziyaretinde gezinti ve egzersiz olabilme ihtimalini düşünen köpeğimizin kliniğe daha hevesli ve kafası rahat olarak gitmesine neden olacaktır.
+Veteriner muayenesi esnasında çokça kullanılan ağızlık, steteskop, oftalmaskop, termometre gibi aletlerin köpeğin, sebepsiz ziyaretleri esnasında köpekle ödüllendirme eşliğinde tanıtılması, muayene masası üzerindeki köpeğin veteriner hekim tarafından yumuşak dokunuşlar ve rahatlatıcı sözlerle sakinleştirilmesi bir sonraki gerçek uygulamalar öncesinde iyi bir duyarsızlaştırma çalışması olacaktır.
+Oturduğunuz semtte veteriner kliniğiniz size yakın bir noktadaysa, gezinti rotanızı zaman zaman kliniğin rotasıyla birleştirmek iyi bir uygulama olacaktır.
+Aslında köpeklerin ağrı ve acı eşikleri bizlerden çok daha yüksektir. Bu da onların ağrıya ve acıya olan dayanıklılıklarını sağlar. Köpeklerin veteriner kliniklerindeki manipülasyonlardan korkması aslen enjeksiyonların ya da manipülasyonların verdiği acı değil, yüksek muayene masasına çıkartılmak, kaygan fayans zeminler, zapturapta alınma esnasındaki sıkıştırmalar ve bunların oluşturduğu strestir. Bazı veteriner kliniklerinin dizaynının köpekler için endişe verici ve kaotik yapılmış olması da veteriner korkusunun pekişmesinde rolü büyüktür. Veteriner hekimler klinik dizaynı yaparken esas müşterilerinin hayvanlar olduğunu unutmamalı ve onların psikolojilerini göz önünde bulundurarak proje oluşturmalıdırlar.
Etiketler: veteriner,kedi,köpek,kuş,aşı,veterinerdiet
Mart 17, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı